SEVGİNİN ÖYKÜSÜ

Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında kutlanan bir gün olan 'Sevgililer Günü’ yine kapımızda. Sevgi kalıplara ve günlere sığmayacak kadar derin bir kavram olsa da, sevgimizi, değer verdiğimizi göstermemizi anımsatmak için aslında bir fırsat. Peki nasıl ortaya çıktı, bugünlere nasıl geldi... İşte Sevgililer Günü’nün öyküsü...
Milattan önce 4. Yüzyıl’da Roma’da başlayan bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe dek yıl boyunca birbirinin sevgilisi olurmuş. Derken, Roma İmparatoru Claudius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.
Ancak Saint Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumun farkına varmış ve ölüm fermanı verilmiş. İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. "Aşkın azizi” olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş. Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat’ta idama götürülürken kıza “Senin Valentine’in” imzalı bir aşk mektubu bıraktıktan sonra öldürülmüştür. O günden sonra kendisini başkaları için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, "Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş. Romalılar tarafından İngiltere’ye taşınan "Sevgililer Günü”, daha sonraları dünyanın dört tarafına yayılmış.
Her ne kadar günümüzde ticareti canlandıran bir döngü olarak belirlense de, belki maddi bir bedel belirlemeksizin bugünün birbirini sevenler tarafından kutlanmasının anlamlı olacağına inanıyorum. Belki içtenlikle ve özenle hazırlanmış bir kahvaltı, banyo aynasına yazılmış ufak bir not, kişiye özel hazırlanmış ve maddiyattan ziyade çaba sarf edilmiş ufacık bir hediye veya mum ışıkları ile süslenmiş romantik bir akşam yemeği sevginin ve birbirimizin değerini anlamaya ve mutlu olmaya yetecektir. Çünkü insanı insan yapan, besleyen asıl değerdir “sevgi”. O zaman sarılın sevdiklerinize, geç olmadan söyleyin ve tüm kalbinizle hissettirin onun için ne kadar özel olduğunuzu... Belki bugün bir başlangıç olur, her günü Sevgililer Günü gibi yaşamanız için.
Zamanına, yaşına, suretine bakmaksızın seven, her koşulda birbirinin yanında olan, gerçek değerin farkına varmış tüm sevgililere saygıyla; Sevgi Gününüz kutlu olsun. Mutluluk dolu bir Şubat diliyorum.

Esra Güneş
Editör