Yaz başlıyor

Değişirken mevsimler, hem bedenimiz hem ruhumuz bir dönüşümden geçer. Yenilenmek ister insan... Tıpkı bir ipek böceği misali önce kozasını örüp içine kapanmak ve sonra kelebek gibi yeniden doğmak ve kanatlarını açmak ister hayata. Kırılma noktaları da vardır elbette, insanın değişim sürecini hızlandıran alevlendiren. Ama her yaz başlangıcı kendi iç yolculuğumuzdan sıyrılıp, dış dünyaya doğru bir yükselişe geçeriz. Kendimizi ister istemez duygusal ve zihinsel yönden detoks içerisinde buluruz. Güneşli günler zaten mutluluğun en güzel tetikleyicisidir. İçimize giren sıcak hava ve güneşten aldığımız D vitaminleri ile birlikte mutluluk hormonlarımız aktif hale gelir. Pozitif düşünce sistemimiz, kışın ruhu sıkan koyu renklerinin ardından hızla çalışmaya başlar.

Peki, biz yaz aylarının gelişi ile birlikte neler yapmalıyız... Öncelikle sanal dünyaların zihnimizi bulandıran yapaylığından uzaklaşıp, içimizdeki güzel enerjiyi gün yüzüne çıkarmalıyız. Çünkü Internet, televizyon gibi mecralar gerçeklik algısını yitirmemize neden olur. Sosyal medyanın rüzgârına kapılıp, bazen gerçekte olan önemli anları kaçırırız ve zaman usulca kayıp gider avuçlarımızın arasından. Oysa sabah uyanır uyanmaz telefona uzanmak yerine, perdeyi açıp camı hafif aralasak ve şöyle derin bir nefes alsak... Yaşadığımızı hissederek, mutlu bir enerjiyle başlasak güne. Sabahın en temiz havasını, içimizdeki tüm pozitif duyguları canlandırarak içimize çeksek. Güçlenmez miyiz gün boyu bizi bekleyen koşturmacaya, birikmiş işlere, hayatın bize yüklediği onca sorumluluğa karşı? Derin ve içten alınmış bir nefes, çok şeyi değiştirir.

Belçika’da bulunan Liege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın çarpıcı sonuçları, insan beyninin çalışma biçimini mevsimden mevsime değiştirip güncellediğini ortaya koyuyor. Araştırmanın çarpıcı sonuçlarına göre, beynin dikkat ve sürdürülebilir konsantrasyon konularında zirve yaptığı mevsimin yaz olduğu görülüyor. 2015 yılında Natural Communications adlı bilimsel yayında yayımlanan bir makale ise aslında insan genlerinin mevsimlere göre değişimler geçirdiğini ve bu durumun da insanların ruh halleri üzerinde önemli bir fark yarattığını öne sürüyor. Tüm bilimsel araştırmalar bize bu mevsimin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. 0 zaman bu mevsimin avantajlarını kaçırmamalı, fırsata dönüştürmeliyiz. Güneş bizimle, doğanın en güzel sahneleri, en renkli tabloları gözlerimizin önünden geçiyor. Mutluluk içimizde dans ediyor. Bir deniz kenti olmasa da Eskişehir, sıcacık havasıyla Porsuk Nehri’nin yansımaları içimize akıyor. Şehirde sosyal yaşam hızlanıyor; davetler, etkinlikler, muhteşem düğünler ve rengârenk festivallerle hareketli bir yaz bizi bekliyor. Bir yandan kendi içlerimizde yenilenirken, bir yandan da Eskişehir’in en çok merak edilen ve gündemden hiç düşmeyen magazin dergisi Follovv Magazin yazın girişi ile birlikte özünden kopmadan güzel bir dönüşüm yaşıyor. Dergimizin sayfalarını çevirirken fark edeceğiniz ufak dokunuşlarımızın sizin de hoşunuza gideceğine inanıyorum.

Güzel enerjileri yakalayabildiğiniz, dolu dolu ve mutlu bir Haziran dileğimle...Esra Güneş
Editör