Anne kalbi çocuğun okuludur

Annelik doğayı bile altüst edebilen, bir kadının hayatta sahip olabileceği en değerli statü... En özel ilişki ise anne ile çocuk ilişkisi. Anneler ve çocukları arasında kurulan hem kuvvetli, hem de çatışmak öyle bir bağ var ki; yeri doldurulamaz. Sanki birbirleri dışında hiç kimseye gereksinim duymadan dünyayı avuçlarında oynatabilecek ve yörüngelerine yeryüzünde hiçbir insanoğlunun girmesine izin vermeyecek bir güce sahiplerdir. Birbirine benzer çoğu zaman anneler ve çocukları. Her kadın ve her erkek, kendini bulana dek derinlerinde annesinin izlerini taşır. Annesinin özü ile mayalar kişiliğini. Annesini belki çok küçükken kaybetmiş, yeterince tanıma fırsatı olmamış biri bile, yıllar sonra bir gün annesine özgü bir şeyler bulur kendinde. Şanslıysa, annesi hayatının her döneminde yanında, yol arkadaşı ve en doğru öğretmeni bulacaktır. Yıllar geçse de değişmeyen, her geçen gün kuvvetlenen ve hayatın acımasızlığına inat büyüyen bir sevgiyle...

Çocuklar için, doğduğu andan itibaren ‘anne’ kavramı öncelikle sevgi nesnesidir. Büyümeye başladıkça, annesi, cinsiyet kimliği için empati nesnesine dönüşecek, örnek olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren annelerini taklit ederek, gözlemleyerek insan olmanın nasıl olduğunu öğrenirler. Onlara iyi birer örnek olmak, kendi kimliğini bulabilmesini sağlamak topluma, hayata sağlıklı bireyler yetiştirmek adına son derece önemlidir. Anneliğin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu anlatabilmek adına ünlü iş adamı Henry Ford 'Anne kalbi, çocuğun okuludur' demiştir.

Annelerin çocukları ile doğru bir bağ kurabilmek ve hayata daha kolay ve sağlıklı tutunmalarını sağlayabilmek için en önemli şey 'Sevgi’dir. Bu yüzden anneler koşulsuz sevgilerini her zaman göstermelidirler. Küçük yaşlardan itibaren annesinin sevgisini daha sık ve net bir şekilde gösterebildiği çocukların zihninde; olumlu, güvenilir, sevgi dolu bir anne profili oluşur. Güven duygusunu kazanmış çocuklar ise mutlu bireyler haline gelir ve yaşamları boyunca karşılarına çıkabilecek sorunları çok daha rahat atlatabilirler. Ne kadar bilinçli bir annelik tutumu sergilerseniz, bu tutumun nesiller boyu aktarılabileceğini unutmamalıyız.

Anneler günü sebebiyle; öncelikle değerini her geçen gün biraz daha anladığım canım annemin ve tüm koşullara rağmen gerçekten hakkını vererek ‘anne’ olmayı başarabilmiş tüm kadınların bu özel gününü kutluyorum.
Keyifli ve bol güneşli bir Mayıs ayı dileğimle...

Esra Güneş
Editör